Талибан изврши напад во Балх

Очевидци истакнаа дека некои Талибанци влегоа во месноста

1279289
Талибан изврши напад во Балх

Во нападот на Талибанците во покраината Балх во северен Авганистан загинаа 11 полицајци.

Портпаролот на покраината Балх Мунир Ахмед Ферхад во изјавата за печатот рече дека Талибанците од четири страни извршија напад врз месноста Шор Тепе.

„Во нападот загинаа 11 полицајци, поради што во месноста беа испратени дополнителни полициски сили“, рече Ферхад.

Очевидци истакнаа дека некои Талибанци влегоа во месноста.

Талибан соопшти дека во нападот загинале 30 припадници на безбедносните сили.Слични вести