Северна Кореја истрела нови проектили

Според веста на новинската агенција „Јонхап“, во објавеното соопштение од Генералштабот на Јужна Кореја се истакнува дека Северна Кореја „денеска во 16:30 часто по локално време од северниот дел на Пјонгјанг испалила проектили кон истокот“

1198237
Северна Кореја истрела нови проектили

Северна Кореја од една област западно од главниот град Пјонгјанг истрела проектили кон истокот.

Според веста на новинската агенција „Јонхап“, во објавеното соопштение од Генералштабот на Јужна Кореја се истакнува дека Северна Кореја „денеска во 16:30 часто по локално време од северниот дел на Пјонгјанг испалила проектили кон истокот“. 

Во соопштението се вели дека не можела да се утврди суштината, т.ј. причината зошто биле истрелани проектилите. 

Управата на Пјонгјанг, на 4 мај истрела повеќе проектили од краток дострел кон Источното Море (Јапонското Море). 

Во веста објавена од страна на официјалната новинска агенција на Северна Кореја „KCNA“ беше истакнато дека „вежбата за напад“ реализирана во градот Вонсан била следена од страна на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун на лице место. 

 

 Слични вести