Силен земјотрес го погоди Тајван

Епицентарот на земјотресот се наоѓа 13 км североисточно од Хуллиан

1185769
Силен земјотрес го погоди Тајван

Источниот дел на Тајван го погоди земјотрес со јачина од 6 степени.

Според информациите на Американскиот центар за геолошки истражувања, земјотресот со јачина од 6 степени кој го погоди Тајван, а чиј епицентар се наоѓа 13 км североисточно од Хуллиан, се случи на длабочина од 10 км.

Од друга страна пак, Централната канцеларија за метеоролошки услови на Тајлан соопшти дека јачината на земјотресот изнесуваше 6,1 степен.

Според првични информации, нема податоци за жртви и материјална штета.Слични вести