Воздушен напад на Идлиб

Три руски авиони кои полетаа од базата Хмејмим во Латакија извршиле воздушни напади на руралното подрачје Кефер Зита северно од Хама

1178763
Воздушен напад на Идлиб

Во воздушниот напад на населените места во границите на Зоната за деескалација на Идлиб загина еден, а седум цивили беа повредени.

Синоќа врз населените места во руралното подрачје Кефер Зита северно од градот Хама во границите на зоната за деескалација на Идлиб, беа извршени седум напади.

Според информациите на екипите за цивилна заштита во Сирија (Бели шлемови), во синоќешното бомбардирање на загина едно, а седум лица беа повредени.

Центарот за следење на човековите права во Сирија во објавата на профилот преку социјалните медиуми соопшти дека три руски авиони кои полетаа од базата Хмејмим во Латакија извршиле воздушни напади на руралното подрачје Кефер Зита северно од Хама.Слични вести