Ким Јонг-ун најдоцна летово ќе ја посети Русија

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков исто така ја потврди информацијата за посетата на Јонг-ун

1170321
Ким Јонг-ун најдоцна летово ќе ја посети Русија

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун најдоцна летово ќе ја посети Русија.

Руската новинска агенција РИА во веста која ја засноваше врз изјавата на рускиот пратеник Александер Башкин истакнува дека лидерот на Северна Кореја Ким Јонг-ун на пролет или најдоцна на лето ќе допатува во псоета на Русија.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков исто така ја потврди информацијата за посетата на Јонг-ун и додаде:

„Дополнително ќе ве информираме за  времето, местото и начинот на средбата“ рече Песков.

Претходниот лидер на Северна Кореја Ким Џонг-ил во текот на кариерата три пати ја посети Русија и тоа во 2001, 2002 и 2003 и оствари средби со претседателот Владимир Путин и премиерот Дмитриј Медведев.Слични вести