Трамп: По прашањето на убиството на Кашикчи ќе разговарам со Помпео и ЦИА

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека по прашањето на убиството на новинарот Џемал Кашикчи (Џамал Кашоги) ќе разговара со државниот секретар Мајк Помпео и со американската Централна разузнавачка агенција ЦИА

1089895
Трамп: По прашањето на убиството на Кашикчи ќе разговарам со Помпео и ЦИА

Тврдењата во однос на тоа дека наредбата за убиството на саудискиот новинар Џемал Кашикчи (Џамал Кашоги) ја издал саудискиот престолонаследик принцот Мухамед бин Салман беа причина да стапи во акција и Белата куќа.

Новинската агенција „Ројтерс“ и оддели место на изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп во врска со убиството на Кашикчи (Кашоги).

Трамп истакна дека по прашањето на убиството на саудискиот новинар Џемал Кашикчи (Џамал Кашоги) ќе разговара со државниот секретар Мајк Помпео и со американската Централна разузнавачка агенција ЦИА.

Весникот „Вашингтон пост“ наведе дека американската Централна разузнавачка агенција ЦИА подготвила извештај во однос на тоа дека наредбата за убиството ја издал саудискиот престолонаследик принцот Мухамед бин Салман.Слични вести