Меркел ја достави поддршката на нејзината земја и ЕУ до Абас на решението со две држави

Германската канцеларка Ангела Меркел го побарала по телефон палестинскиот претседател Махмуд Абас и притоа ја изнесла поддршката на нејзината земја и на Европската унија (ЕУ) на постигнувањето мир во регионот на основа на решението со две држави

1065790
Меркел ја достави поддршката на нејзината земја и ЕУ до Абас на решението со две држави

Германската канцеларка Анегал Меркел оствари телефонски разговор со палестинскиот претседател Махмуд Абас и во оваа пригода ја нагласи поддршката на нејзината земја и на Европската унија (ЕУ) во однос на палестинското прашање, за решение со две држави.

Според веста на палестинската официјална новинска агенција „ВАФА“ германската канцеларка Меркел го побарала по телефон палестинскиот претседател Абас и притоа ја изнесла поддршката на нејзината земја и на ЕУ на постигнувањето мир во регионот на основа на решението со две држави.

Во телефонскиот разговор, Меркел го информирала Абас и во врска со резултатите од нејзината остварена средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Појаснувајќи дека Европската унија (ЕУ) дава поддршка на продолжувањето со работа на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци (УНРВА) која инаку се наоѓа во финансиска криза, Меркел ги изнесе и своите грижи во однос на случувањата на Појасот Газа. 

Палестинскиот претседател Махмуд Абас пак во телефонскиот разговор ја информираше германската канцеларка Ангела Меркел во врска со последните случувања по прашањето на односите со САД и Израел.

Махмуд Абас рече дека Тој не ги одбива преговорите за решение на основа на две држави во рамките на меѓународните одлуки и границите од 1967 година и дека е приврзан кон политичкиот процес.

Меркел и Абас се договорија по прашањето на продолжување во наредниот период на заедничката координација и контактите помеѓу двете страни.

Инаку, германската канцеларка Ангела Меркел во рамките на својата официјална посета што ја оствари минатата недела на Израел се состана со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

 Слични вести