Земјотрес со јачина од 5,9 степени на Хаити: Има најмалку 10 загинати и голем број повредени лица

Според веста на британскиот информативен сервис ББС, надлежни истакнуваат дека во земјотресот во северниот дел на Хаити има најмалку 10 загинати лица, а голем број лица се повредени

1063841
Земјотрес со јачина од 5,9 степени на Хаити: Има најмалку 10 загинати и голем број повредени лица
земјотрес.jpg
deprem.jpg

Во земјотресот со јачина од 5,9 степени што ја погоди карипската држава Хаити животот го загубија најмалку 10 лица.

Според веста на британскиот информативен сервис ББС, надлежни истакнуваат дека во земјотресот во северниот дел на Хаити има најмалку 10 загинати лица, а голем број лица се повредени.

Како што се наведува биле оштетени голем број згради во Порт-де-Паикс, Грос Морн, Шансолм и на островот Туртл.

Американскиот Центар за геолошки истражувања (УСГС) соопшти дека земјотресот со јачина од 5,9 степени со епицентар на 19 километри северозападно од градот Порт-де-Паикс се случил на длабочина од 11,7 километри под површината на земјата.

 Слични вести