Во автобуска несреќа на Андите во Перу загинаа најмалку 21 лице, а 15 лица се повредени

Портпаролот на полицијата Марко Ланос истакна дека на Андите патнички автобус откако се судир со автомобил кој доаѓал од спротивен правец, паднал во река и дека притоа во несреќата животот го загубиле најмалку 21 лице, а 15 лица биле повредени

1056916
Во автобуска несреќа на Андите во Перу загинаа најмалку 21 лице, а 15 лица се повредени

Во сообраќајна несреќа на Андите во латиноамериканската држава Перу кога патнички автобус по судирот со автомобил паднал во река животот го загубија најмалку 21 лице, а 15 се повредени.

Портпаролот на полицијата Марко Ланос истакна дека на Андите патнички автобус откако се судир со автомобил кој доаѓал од спротивен правец, паднал во река.

Ланос рече дека притоа во несреќата според првични претпоставки животот го загубиле најмалку 21 лице, а 15 лица биле повредени.

Продолжуваат активностите за трагање по патниците кои се удавиле во водите на реката.

Претседателот на општината Чумбивилкас Дејвид Вера ја сподели информацијата дека патничкиот автобус за време на доживеаната несреќа патувал од градот Куско за градот Санто Томас.

 

Chumbivilcas Belediye Başkanı David Vera da kazanın meydana geldiği sırada otobüsün Cuzco şehrinden Santo Tomas'a gittiği bilgisini paylaştı.

 

TRT/AA/SONGÜLСлични вести