Трамп го предупреди Асад да не врши безмилосни напади врз Идлиб

Русите и Иранците ќе направат голема хуманитарна грешка ако учествуваат во човечката трагедија

1042652
Трамп го предупреди Асад да не врши безмилосни напади врз Идлиб

Американскиот претседател Доналд Трамп рече: „Бешар Асад не треба да врши безмилосни напади врз сирискиот град Идлиб“.

На постот преку профилот на твитер, Трамп направи проценка на случувањата во Сирија.

Во врска со тоа Трамп рече:

„Бешар Асад не треба да врши безмилосни напади врз сирискиот град Идлиб. Русите и Иранците ќе направат голема хуманитарна грешка ако учествуваат во човечката трагедија. Може да загинат сто илјадници лица.“

Околу 4 милиони цивили во последниот бастион на сириската опозиција се загрижени од евентуалните операции на режимот на Асад и неговите поддржувачи. Евентуалните судири во Идлиб кој има стратешко значење може да предизвика нов бран на миграции кон Турција и Европа“ предупреди Трамп.Слични вести