Ердоган оствари телефонски разговор со Меркел

Меркел на разговорот со Ердоган потенцираше дека силната економија на Турција има големо значење за Турција

1033105
Ердоган оствари телефонски разговор со Меркел

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган оствари телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел на разговорот со Ердоган потенцираше дека силната економија на Турција има големо значење за Германија.

Претседателот Ердоган и канцеларката Меркел постигнаа согласност на средбата да учествуваа турскиот министер за трезор и финансии Берат Албајрак и германските министри за финансии и економија.

На разговорот беа разменети мислења во врска со актуелните случувања, а исто така направија осврт на претстојната средба на двајцата лидери во Берлин.

Ердоган и Меркел ја потврдија одлучноста за зајакнување на меѓусебната соработка со остварување посети и средби на високо ниво.Слични вести