Во лизгање на земјиштето во Кина животот го загубија 9 лица

Новинската агенција Ксинхуа соопшти дека во селото Сајџиацуанг во близина на градот Лулианг во провинцијата Шанси во северниот дел на Кина утрово дошло до лизагње на земјиштето при што животот го загубиле 9 лица

961114
Во лизгање на земјиштето во Кина животот го загубија 9 лица

Во лизгање на земјиштето во провинцијата Шанси во северниот дел на Кина животот го загубија 9 лица кои останале затрупани под кал и земја.

Новинската агенција Ксинхуа соопшти дека во селото Сајџиацуанг во близина на градот Лулианг во провинцијата Шанси во северниот дел на Кина утрово дошло до лизагње на земјиштето.

Во објавениото соопштение од локалната самоуправа на Лулианг се истакнува дека од под земјата биле извадени мртвите тела на 9 лица.

Во подрачјето се испратени голем број екипи за пребарување и спасување, противпожарни екипи и здравствени работници.Слични вести