Израел ја призна одговорноста во врска со смртта на палестинскиот новинар Јасир Муртеџа

о извештајот на војската се истакнува дека нема никакви докази за тоа дека Муртеџа или некој друг новинар снимал со дрон

947141
Израел ја призна одговорноста во врска со смртта на палестинскиот новинар Јасир Муртеџа

Израелската војска призна дека во рамките на мировниот „Голем марш за враќање“ што се одржа по должината на границата со Западниот Брег кој се наоѓа под опсада, „покрај тоа што немало никаква опасност за израелските војници“ бил убиен палестинскиот новинар Јасир Муртеџа кој ги следел случувањата.

Според веста на израелскиот весник Харец, во истрагата што ја започна израелската војска врз изјавата на новинарот Муртеџа, ја демантираше поранешната изјава на израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман кој рече дека новинарот Муртеџа снимал видео со дрон.

Во веста се истакнува дека израелската војска во извештајот за истрагата беше утврдено дека елекот на кој пишуваше „Press“ припаѓал на Муртеџа кој покрај растојанието за приближување до безбедносните граници кои се утврдени од страна на израелската војска и изнесуваат 200 метри, Муртеџа бил убиен на оддалеченост од 350 метри.

Во извештајот на војската се истакнува дека нема никакви докази за тоа дека Муртеџа или некој друг новинар снимал со дрон.

Израелскиот министер за одбрана Либерман по изјавата на Муртеџа, во изјавата во саботата рече:

Не знам дали е новинар или не. Бидејќи голем број терористи се преоблекуваат во новинарска облека. Меѓудругото снимаше со дрон кој настан предизвикуваше закана за израелските војници и на тој начин се обиде да ги заштити израелските војници.

30 годишниот палестински новинар Јасир Муртеџа загина во огнот што го отворија израелските војници на 6 април петок за време на Големиот марш за враќање.

Бројот на загинатите во нападите на израелските војници од 30 март наваму кога започнаа протестите се зголеми на 31 лице.Слични вести