Хеликоптерската несреќа во Колумбија

Започнаа активностите за утврдување на причината за несреќата

889970
Хеликоптерската несреќа во Колумбија

Во хеликоптерската несреќа во руралното подрачје на колумбискиот град Сеговиа загинаа 10 лица од кои осуммина беа војници.

По вчерашната хеликоптерска несреќа во руралното подрачје на градот Сеговиа кој гравитира кон областа Антиокија, колумбискиот претсдетаел Хуан Мануел Сантос во изјавата рпеку профилот на социјалните медиуми изрази жалење поради несреќата и изрази сочувство на семејствата на загинатите.

Министерот за одбрана на Колумбија Луис Карлос Вилегас во пораката преку профилот на социјалните медиуми истакна дека екипите на безбедносните сили за пребарување и спасување пристигнаа до остатоците на хеликоптерот.

Министерот Вилегас рече дека започнаа активностите за утврдување на причината за несреќата.

Според информациите кои беа објавени во медиумите на земјата беше истакнато дека хеликоптерот бил од типот МИ17.Слични вести