Исчезна тајвански борбен авион од типот Мираж-2000

Кинеските поморски сили започнаа активности за пребарување и спасување на авионот

843125
Исчезна тајвански борбен авион од типот Мираж-2000

Во рамките на рутинскиот лет над источните предели на Кинеското море, исчезна еден тајвански борбен авион.

Властите соопштија дека половина час откако борбениот авион од типот Мираж-2000 полета од аеродромот Хсинчу во близината на главниот град Тајпеј дојде до прекин на врската.

Кинеските поморски сили започнаа активности за пребарување и спасување на авионот.

Инаку Тајван, авионите Мираж-2000 ги купи од Франција.Слични вести