Расте бројот на жртвите во Јапонија

Во поплавите загинаа 29, а 4 лица се повредени

769964
Расте бројот на жртвите во Јапонија

Бројот на жртвите во поплавата која беше предизвикана по обилните врнежи дожд по тајфунот Нанмадол што ја погоди Јапонија се зголеми на 29 лица.

Според веста на новинската агенција Кјодо, во поплавата која беше предизвикана од тајфунот Нанмадол на југозападната страна на земјата беа повредени 4, а 20 лица се водат за исчезнати.

Властите соопштија дека градовите Фукуока, Асакура и Оита потпаднале под најголемо и неповолно влијание на поплавата, додека 1700 лица биле евакуирани од критичните подрачја.Слични вести