Рекс Тилерсон идната недела во официјална посета на Анкара

Тилерсон,како што соопшти американскиот државен секретаријат за надворешни раоботи, од 9“ти до 10“ти јули ќе допатува во Истанбул на средби и разговори со претставниците на турските власти.

765600
Рекс Тилерсон идната недела во официјална посета на Анкара

Шефот на американската дипломатија Рекс Тилерсон ќе допатува во официјална посета на Анкара.

Тилерсон,како што соопшти американскиот државен секретаријат за надворешни раоботи, од 9“ти до 10“ти јули ќе допатува во Истанбул на средби и разговори со претставниците на турските власти.

Во соопштението се додава дека Тилерсон ќе го придружува претседателот Доналд Трамп на самитот Г-20 во Хамбург, Германија а после, следниот ден на 9 јули ќе отпатува во Киев,главниот град на Украина на разговор со претседателот Петро Порошенко.

По средбата и разговорот со претседателот Порошенско,Тилерсон ќе допатува во Истанбул на разговори со претставниците на турските власти посветени на актуелни билатерални и регионални прашања.

Инаку американскиот државен секретар за надворешни работи Рекс Тилерсон за последен пат ја посети Анкара на 30 март годинава.

Се очекува посетата на Тилерсон на Истанбул да биде искористена за разговори кои би биле посветени на активностите на терорискичките организации ПЈД/ЈПГ во Сирија, процесот за испорачување на водачот на теористичката организација ФЕТО Фетулах Ѓулен во Турција, катарската криза како и барањето решение за кризата меѓу одредени арапски држави.

 Слични вести