Критична посета од Иран на Турција

Иранскиот министер за надворешни работи Џеват Зариф допатува во посета на Анкара

747808
Критична посета од Иран на Турција

По терористичкиот напад на ДЕАШ во Иран кој беше потресен, критична посета на Турција.

Иранскиот министер за надворешни работи Џеват Зариф допатува во посета на Анкара.

Главна тема на разговорите на министерот Зариф кој ќе биде примен од страна на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, освен билатералните односи и состојбата во Катар и Сирија, ќе бидат и регионалните прашања.

Во вечерните часови иранскиот министер Зариф ќе одржи средба со министерот Мевљут Чавушоглу.

Денешните терористички напади во Иран исто така ќе биде една од најзначајните теми на средбите.Слични вести