Во Индија избегната голема катастрофа

Патнички авион од типот Бопинг 737-800 во сопственост на индискиот авиопрезвоник Џет Ервејз кој патуваше од Гоа за Мумбаи во моментот на полетување излезе од пистата и заврши во тревникот

638722
Во Индија избегната голема катастрофа

Во Индија избегната голема катастрофа...

Патнички авион од типот Боинг 737-800 во сопственост на индискиот авиопрезвоник Џет Ервејз кој патуваше од Гоа за Мумбаи во моментот на полетување излезе од пистата.

Авионот во кој се наоѓаа 154 патници и 7 членови на екипажот завршил во тревникот на крајот на пистата.

Во несреќата беа повредени 15 патници.

Во прелиминарното истражување кое што беше реализирано беше соопштено дека авионот излегол од контрола поради технички дефект.

Во врска со несреќата е започната истрага.Слични вести