Сочувство од Путин до Ердоган за загинатите во обидот за воен удар

Двајцата лдиери постигнаа согласност идниот месец да одржат тет-а тет средба

531145
Сочувство од Путин до Ердоган за загинатите во обидот за воен удар

Рускиот претседател Владимир Путин по телефон го побара претседателот Реџеп Тајип Ердоган и му изрази сочувство за загинатите во обидот за воен удар.

Претседателот Путин на претседателот Ердоган му изрази желба за повторно воспоставување на поредокот и стабилноста во земјата.

Во Турција не треба да се одржуваат овој вид неуставни акции.

Рускиот лидер ја изрази поддршката на Русија на избраната влада на Турција и на претседателот Ердоган и на турскиот народ му изрази желба за што поскоро заздравување на раните.

Двајцата лдиери постигнаа согласност идниот месец да одржат тет-а тет средба.Слични вести