Во напад со возило-бомба во Авганистан загинаа 10 лица од кои две деца

Во напад со возило-бомба пред пред куќата на еден полициски началник во Назјан во градот Нангархар во Авганистан животот го загубија 10 лица од кои две деца, а 23 лица беа повредени

488286
Во напад со возило-бомба во Авганистан загинаа 10 лица од кои две деца

Во реализиран напад со возило-бомба во Авганистан животот го загубија 10 лица од кои две деца, а 23 лица беа повредени.

Нападот беше извршен пред куќата на еден полициски началник во населеното место Назјан во градот Нангархар.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Во меѓувреме продолжуваат и операциите на авганистанските безбедносни сили против Талибан во северниот дел на земјата.

Во реализиран напад со беспилотно летало на силите на НАТО во провинцијата Кундуз  беа убиени 12 милитанти на Талибан.

Како што се истакнува меѓу убиените се наоќа и Месафир, еден од водечките команданти на Талибан во регионот.

Во нападот беа уништени 3 магацини за муниција и беа доведени во неупотреблива состојба возилата на членовите на Талибан.Слични вести