Изборите во 3 покраини во Германија тест за мигрантската политика на Меркел

Изборите во 3 германски покраини ќе бидат во својство на мини референдум на кој ќе се тестира и поддршката на германската канцеларка Ангела Меркел во врска со нејзината мигрантска политика

449924
Изборите во 3 покраини во Германија тест за мигрантската политика на Меркел

Денеска во Германија се одржуваат избори во 3 покраини.

Изборите на кои ќе гласаат 1 милион 600 илјади бирачи се очекуваат да бидат во својство на мини референдум на кој ќе се тестира и поддршката на германската канцеларка Ангела Меркел во врска со нејзината мигрантска политика.

Германските гласачи гласаат во 3 покраини и тоа Баден-Виртемберг,Реинланд-Фалц и Саксонија-Анхалт.

На изборите се очекува да се зголемат гласовите на партијата Алтернатива за Германија која застанува во одбрана на антимигрантската политика.Слични вести