Џо Бајден на турнеја по Блискиот Исток

На средбата беа разменети мислења околу билатералните односи меѓу двете земји како и регионалните прашања

446691
Џо Бајден на турнеја по Блискиот Исток

Американскиот потпретседател Џо Бајден на турнеја по Блискиот Исток.

Првата дестинација на Бајден беа Обединетите Арапки Емирати.

Џо Бајден во Абу Даби се состана со престолонаследникот принцот Зајед ел Нахјан.

На средбата беа разменети мислења околу билатералните односи меѓу двете земји како и регионалните прашања.

Бајден го посети енергетскиот град Масдар и џамијата Шеик Зајед во главниот град Абу Даби.

Во рамките на петдневната турнеја по Блискиот исток, Бајден ќе престојува во посета на Јордан, Палестина и Израел.Слични вести