Продолжува трката на прелиминарни претседателски избори во САД

Анкетите покажуваат дека кандидатот на Републиканската партија, Доналд Трумп води со споредба со другите кандидатите

429431
Продолжува трката на прелиминарни претседателски избори во САД

Продолжува трката на прелиминарни претседателски избори во САД на кои ќе биде избран 58-от претседател на оваа земја

Втората дестинација на прелиминарните избори кои започнаа во провинцијата Ајова е Њу Хемпшир.

На изборите кои ќе се одржат на традиционален начин со гласање во гласачки кутии, ќе се определи иднината на номинираните кандидати.

Во провинцијата Њу Хемпшир која брои 1 милион 300 илјади жители, двете партии имаат вкупно 730 илјади регистрирани гласачи.

Поголемиот број од гласачите кои ќе гласаат на изборите во Ајова се белци и постари луѓе.

Во рамките на прелиминарните избори во втората дестинација води сенаторот Берни Сандерс кандидат од Демократската партија.

Анкетите покажуваат дека кандидатот на Републиканската партија, милијардерот и бизнисмен со недвижности Доналд Трумп води со споредба со другите кандидатите.

Поранешниот гувернер на провинцијата Арканзас Мајк Хакаби, поранешните сенатори од Пенсилванија Рик Санторум и сенаторот од Кентаки Ранд Пол кои по прелиминарните избори не ги добија очекувањата, се повлекоа од изборната трка. Големо внимание привлекува во чија полза се повлекоа наведените кандидати.Слични вести