Кери оствари телефонски разговор со Лавров

Американскиот државен секретар Кери во телефонскиот разговор со својот руски колега Лавров и од турската и од руската страна посакал да не се дозволи да дојде до зголемување на затегнатоста

422478
Кери оствари телефонски разговор со Лавров

Американскиот државен секретар Џон Кери оствари телефонски разговор со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, а во врска со случајот со соборување на рускиот воен авион на турско-сириската граница.

Според објавеното соопштение од Стејт департментот Кери во разговорот посакал и од двете страни да не дозволат да дојде до зголемување на затегнатоста.

Кери повикал на воздржаност и дијалог помеѓу Турција и Русија.


Тагови:

Слични вести