Во несреќа на ферибот во Хонгконг повредени 120 лица

Во близина на островот Лантау во Хонгконг поради засега непознати причини дошло до несреќа на ферибот во која биле повредени 120 лица од кои 14 потешко

400692
Во несреќа на ферибот во Хонгконг повредени 120 лица

 

Во несреќа на ферибот во близина на островот Лантау во Хонгконг биле повредени 120 лица од кои 14 потешко.

Официјалната телевизија на Хонгконг „RTHK“ во веста во која се осврна на пожарникари повредените лица биле префлени на лекување во 6 околни болници.

Весникот „The South Morning Post“ исто така соопшти дека фериботот кој превезувал 163 патници и 11 членови на екипажот доживеал несреќа на враќање од Макау.

Причината за несреќата се истражува.

Како што се истакнува несреќата се случила додека фериботот пловел помеѓу Хонгконг на југот на Кина и автономната област Макао и се вели дека ова била четврта несреќа до која дошла на истата маршрута во последните две години.  


Тагови:

Слични вести