Напад на џамија во Кувајт 24 загинати

Бомбаш самоубиец усмртил 24 лица во џамијата на Шиитите Имам ел Садик во Кувајт Сити, главен град на Кувајт

321135
Напад на џамија во Кувајт 24 загинати

Бомбашкиот напад бил извршен за време на петочната молитва.

Во нападот загинале 24 лица но се стравува дека нивниот број би може да биде поголем.

Одговорноста за нападот ја презеде ИСИЛ.

Во Кувајт каде живеат скоро 1,5 милиони жители една третина од населението се Шиити.

 


Тагови:

Слични вести