Во Ирак и Сирија убиени 36 милитанти на ИДИЛ

Продолжува борбата против терористичката организација ИДИЛ во Ирак и Сирија

258190
Во Ирак и Сирија убиени 36 милитанти на ИДИЛ

Во експлозијата на едно складиште за оружје во сирискиот град Деир ез-Зор загинаа 25 милитанти на ИДИЛ.

Сеуште не позната причината за експлозијата дали дојде како резултат на напад или несреќа.

Контролата на стратешката џамија Бешир паша која се употребуваше како штаб на силите на режимот во Алепо премина во рацете на силиоте на опозицијата.

Во Ирак и натаму продолжуваат насилствата.

Во нападите во Багдад загинаа 5, а 18 лица беа повредени.

Во судирите во Рамади меѓу милитантите на ИДИЛ и безбедносните сили загинаа 11 милитанти, а беа запленети 12 експлозиви и 6 возила.


Тагови:

Слични вести