Нетанјаху им се извини на Арапите

Изјавите на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во последно време предизвикуваат конфузија

279477
Нетанјаху им се извини на Арапите

На прагот на минатонеделните парламентарни избори во земјата, Нетанјаху рече дека Палестина нема да биде држава. Но само неколку дена по оваа изјава фрли чекор назад. Вчера Нетанјаху официјално им се извини на Арапите со израелско државјанство.

Портпаролката на американскиот Стејт департмент Мари Харф рече дека изјавите на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во последно време предизвикуваат конфузија.

Нетанјаху само во рок од една недела даде две контрадикторни изјави, рече Харф и додаде дека навистина предизвикаа конфузија кај луѓето кои не знаат во што да поверуваат.


Тагови:

Слични вести