Во Сирија падна американски извидувачки авион

Сириската новинска агенција САНА соопшти дека бил соборен извидувачки воен авион на САД

270199
Во Сирија падна американски извидувачки авион

Авионот бил соборен од страна на сириската противавионска одбрана во Бин Хади северно од Лазкије.

Пентагон ја потврди веста соопштувајќи дека бил прекинат секој контакт со беспилотно и невооружено летало во северозападна Сирија, но не рече ништо за тоа дали леталото било погодено или самото се срушило.

 


Тагови:

Слични вести