44 загинати во напад на сириската армија

Се стравува дека бројот на загинатите би можел да биде уште поголем

207995
44 загинати во напад на сириската армија

44 лица загинале а над стотина биле повредени во напад со барел бомби извршен од страна на сириската армија во Дамаск, Идлиб и Дера.

Сириската организација за човекови права соопшти дека воени авиони и хеликоптери на сириската армија ги нападнале позициите на опозиционата слободна сириска армија.

Ранетите биле веднаш префрлени во најблиските болници.

Во бомбардирањето биле оштетени голем број згради, работни места, автомобили и куќи.

Се стравува дека бројот на загинатите би можел да биде уште поголем.

Од март 2011 година кога избувна граѓанската војна во Сирија досега загинале над 200 000 лица а скоро половината од сириските граѓани биле приморани да ги напуштат домовите.


Тагови:

Слични вести