Странски печат 15.06.2021

Еве некои позначајни случувања за кои извстуваат странските средства за информирање

1658255
Странски печат 15.06.2021

Катарскиот весник „Ал-Раја Ал-Катарија“ ја објавува изјавата на турскиот министер за национална одбрана Хулуси Акар кој рече: „Турските трупи не се странска сила во Либија“.

Палестинскиот весник „Нов живот“ кој се објавува во Западниот брег истакнува дека „Десетици Турци и Палестинци во Брисел, главниот град на Белгија, го пречекаа претседателот Реџеп Тајип Ердоган, кој учествуваше на самитот на НАТО.

Оманскиот весник „Ал-Ватан“ истакнува дека „Израел ја затвори ерата на Нетанјаху и отвори нова страница со Нафтали Бенет, кој ќе ја предводи новата влада“.

Шпанскиот весник „Ла Разон“ истакнува дека Шпанија ќе биде домаќин на Самитот на лидерите на НАТО во 2022 година.

Мексиканскиот весник „Ел Универзал“ истакнува дека „Администрацијата на Соединетите Американски Држави (САД) ќе го прошири опсегот на работната дозвола на имигрантите кои се жртви на криминал.

Перуанскиот весник „Ел Комерсио“ истакнува дека „Една недела по изборите во Перу, стана очигледна поларизацијата на улиците на главниот град Лима.

Германски „Дојче веле“ ја објавува изјавата на американскиот претседател Џо Бајден кој рече дека „Имавме позитивна и плодна средба со Ердоган“.

Германски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ истакнува дека претседателот Ердоган и германската канцеларка Ангела Меркел се состанаа во Брисел, главниот град на Белгија.

Францускиот весник „Ле Паризиен“ во веста посветена на секуларизмот во Франција истакнува дека е подготвен план за обука на сите наставници од отворањето на училиштата во септември.

Француски „Ле Фигаро“ истакнува дека мнозинството Канаѓани не се за споделување вакцини против новиот вид коронавирус (Ковид-19) со остатокот од светот.

Француски „Ле Монд“ истакнува дека денес во Франција започна вакцинацијата на адолесценти под одредени услови.Слични вести