Странски печат 25.02.2021

Еве ги позначајните наслови во странските средства за информирање...

1590417
Странски печат 25.02.2021

Белгискиот весникЛе Суар“: Вчера белгиските крајбрежја беа преплавени со туристи. Градоначалниците велат дека оваа состојба, поради епидемијата е „неприфатлива“.

Францускиот весникЛе Монд“: Ковид-19: Поради тоа што „секоја недела заболува едно од 100 лица“ во градот Дункерку во Франција и околината ќе се применува забрана за излегување на улица. емејството.

Францускиот весник „Ле Фигаро“: Швајцарија соопшти дека почнувајќи од 1 март ќе бидат повторно отворени на „внимателен начин“ бројни места, вклучувајќи ги продавниците, музеите и постројките за природни спортисти кои беа затворени во рамките на мерките против Ковид-19.

Германскиот информативен сервис „Дојче Веле“: Германската Влада издаде одобрение за тестирање на Ковид-19 кои ќе можат да ги прават лицата сами.

Германскиот информативен сервис „Spiegel.de“: Приближно 21 милион лица во Германија се наоѓаат во групата со висок ризик за коронавирусот.

Германскиот информативен портал „Ard.de“: Во сојузната држава Калифорнија во Соединетите Американски Држави (САД) е утврдена нва мутација на новиот тип коронавирус (Ковид-19).

Шпанскиот весник „Ел Паис“: Предупредување од Министерството за здравство на Шпанија за 8 март: Владата го забрани собирањето на исто место на повеќе од 500 лица во Мадрид по повод Светскиот ден на жената..

Мексиканскиот весник „Ел Универзал“: Федералното биро за истражување (ФБИ) на САД, ја обвинува сопругата наркобосот Чапо Гузман (кој се наоѓа во затвор), Ема Коронел, за раководење со „Картелот Синалоа“.

Чилеанскиот весник „Ла Терцера“: Вакцината „Синофарм“ којашто е развиена против Ковид-19 во скоро време ќе може да им се врши и на децата на возраст од 3 до 17 години.

Јорданскиот весник Ал Дустур“: Вашингтон го потврдува своето ветување за поддршка на Палестинците во рамките на визијата за проекти.

Арапскиот весник Ал Кудс Ал Араби“ кој се објавува во Лондон: Денеска би можел да биде објавен објавен извештајот за Кашоги (убиениот саудиски новинар Џемал Кашикчи) и американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе го побара по телефон саудискиот крал Салман бин Абдулазиз ал Сауд.

Арапскиот весник Ал Кудс Ал Араби“ кој се објавува во Лондон: „Њу Јорк Тајмс“: Сиромаштијата во Сирија е на крајно ниво и жените ја продаваат својата коса... Сирискиот претседател Бешар Асад решението го најде во откажување на програмите за кулинарство на телевизиските екрани.

Руската новинска агенција „ТАСС“: Високиот раководител ЦЕО на руската државна компанија за одбранбена индустрија „Ростех“ Сергеј Чемезов истакна дека продажбата на рускиот ракетно-одбранбениот систем С-400 на Турција не им наштетува на безбедноста на другите НАТО земји.

Рускиот весник „Комерсант“: Првиот заменик началник на Ерменија Тиран Хачатран е разрешен од должност поради тоа што ги критикуваше зборовите на премиерот Никол Пашинјан кој рече дека ракетите „Искандер“ не вредеа во последната војна во Карабах.

Рускиот весник „Известија“: Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков истакна дека треба да се намали зависноста на Русија од доларот.

 Слични вести