Странски печат 27.11.2020

Еве ги позначајните наслови во странските средства за информирање...

1535348
Странски печат 27.11.2020

Катарскиот весник „Ал Раја Ал Катарија“:  Турција и Катар потпишувајќи 10 договори ги зајакнуваат своите стратешки односи.

Оманскиот весникВатан:Лидерите на Г-20 ветија финансирање на праведната дистрибуција, доставување на вакцината против новит тип коронавирус (Ковид-19).

Либанскиот весникАл Мустакбал:На четворниот состанок меѓу Јордан, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), Саудиска Арабија и Египет ќе се разговара за сириската криза.

Германскиот информативен портал „Tagesschau.de“: Мерки против коронавирусот во Германија за месец декември: Училиштата ќе бидат отворени, ќе можат да се најдат (соберат) на исто место најмногу 5 лица, ќе се прошири задолжителното користење на заштитна маска. За Божиќ и Новата година се предвидуваат исклучоци.

Германскиот весник „Зудојче Цајтунг“: Коронавирусот во Германија: Канцеларката Ангела Меркел сака бидат затворени сите скијачки центри во Европа.

Германскиот информативен портал „Bild.de: Таинственоста на наследството на Марадона: Што ќе биде со наследството на фудбалерот?

Аргентинскиот весник „Инфобае“:Последно збогување со Диего Марадона: Семејството и другарите се збогуваа со него со специјална церемонија.

Шпанскиот весник „Ла Вангардија“:Болниците во Шпанија загрижени од трендот на коронавирусот пред Божиќ.

Шпанскиот весник Ел Паис“:Последните податоци на Оксфорд предизвикаа сомневања во врска со ефикасноста на вакцината против Ковид-19.

Францускиот весникЛе Монд“: Францускиот претседател Емануел Макрон и Владата се во потрага по балансирање на ситуацијата против порастот на случаите на полициското насилство (во Франција).

Францускиот весникЛе Фигаро“: Министерот за внатрешни работи е под притисок поради новите случаи на полициско насилство (во Франција).

Францускиот телевизиски каналФранс 24“:Доколку Изборниот колеџ гласа за Џо Бајден, Доналд Трамп ќе ја напушти Белата куќа.

Рускиот информативен портал „Lenta.ru“:  Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков рече дека колективното вакцинирање против коронавирусот во Русија ќе започне пред Новата година.

Руската  новинска агенција „РИА Новости“:  Пронајден мртов руски војник на задача во Ерменија. Започната е истрага во врска со случајот.

Руската  новинска агенција „ТАСС“:  Списанието „Форбес“ го подготви списокот на занимањата (професиите) со највисоки примања во Русија. Според списанието, во Русија најмногу заработуваат раководителите на компаниите за нафта и природен гас и индустрија и телекомуникација.Слични вести