Странски печат 13.11.2020

Еве ги позначајните наслови во странските средства за информирање...

1527061
Странски печат 13.11.2020

Францускиот весникЛе Фигаро“: Карабах: (Францускиот претседател) Емануел Макрон планира да испрати хуманитарна помош на Ерменија.

Францускиот весникЛе Монд“: Ковид19: (Францускиот премиер) Жан Кастекс потврди дека нема да има промена во правилата на карантин уште најмалку во текот на 15 дена.

Францускиот весникЛе Паризиен“:Новина во Франција; Реализирано пресадување на бубрек на заболен од Ковид-19.

Арапскиот весникАл Кудус:  Едно американско списание: Палестинскиот главен преговарач Саеб Еракат, сонот за држава Палестина, почина пред тоа.“

Арапскиот весникЊу Сабах:  Ирак, покрај проектите за нафта и гас, работи на развивање на сончевата енергија.

Германското списание „Дер Шпигел“: Во близина на брегот на Либија потона чамец со бегалци: Загинаа најмалу 74 лица.

Германскиот информативен сервис „Дојче Веле“: Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер побара муслимански верски службеник за германската армија.

Германскиот информативен портал „Tagesschau.de: Според изјавите на германскиот министер за финансии Олаф Шулц, пандемијата ја зголемува помошта во Германија.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: Тропската бура Ета може да стане причина за силни морски бури на западните крајбрежја и Канарските острови.

Шпанскиот весник Ел Паис е“:Вакцината против грипот го зголемува степенот на имунитет кон коронавирусот и да го намали порцентот на смртност.

Венецуелскиот весник „Ел Национал“:Управата на венецуелскиот претседател Николас Мадуро жестоко се противи на соопштената одлука на Европската унија (ЕУ) во врска со неговата земја и продолжувањето на санкциите коишто траат уште од 2017 година.

Рускиот весник „Комерсант“: Јужна Кореја ќе ја произведува вакцината „Спутник В“ (Sputnik V) којашто е развиена од страна на Русија против Ковид-19.

Рускиот весник Известија“:  Локалните функционери на Москва соопштија дека нема пораст во бројот на случаите на Ковид-19 меѓу младите.

Рускиот информативен портал „Lenta.ru“:  Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, ја соопшти причината поради прифатеното извинување за соборениот руски хеликоптер од страна на Азербејџан: Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев веднаш покажа реакција и започна независна истрага.Слични вести