Странски печат 02.10.2020

Еве ги позначајните наслови во странските средства за информирање...

1501501
Странски печат 02.10.2020

Германскиот весник „Франкфуртер Рундшау“: Помеѓу Грција и Туција ќе се формира итна комуникативна линија за компромис.

Германскиот информативен сервисДојче Веле“:  Брегзит спорот – Европската унија (ЕУ) започна законска постапка против Велика Британија.

Германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Американскиот претседател Доналд Трамп, рускиот претседател Владимир Путин и францускиот претседател Емануел Макрон го осудија насилството во Нагорно Карабах.

Францускиот весник „Ле Фигаро“: Обединетите нации (ОН) – Повеќе од 170 земји ветија дека ќе ги развијат правата на жените.

Францусиот весникЛе Монд“: Коронавирусот – Владата (на Франција), утврди дека се влошува ситуацијата во главниот град Париз и во 5 други големи градови и дека мисли да воведе нови ограничувања.

Белгискиот весникЛе Суар“:Да, Белгија има потреба од „план за доверба“ (Народот во Белгија нема доверба во политичарите. Формирана е новата Влада и во прва етапа треба да ја добие довербата на народот).

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: Владата, ја објави во Служебниот весник одлуката за огрнаичувања во главниот град Мадрид и даде рок од 48 часа за почитување на овие ограничувања.

Аргентинскиот весник „Инфобае“:Лабораторијата Модерна (во САД), потврди дека вакцината против Ковид-19 нема да биде готова пред изборите во Соединетите Американски Држави (САД).

Венецуелскиот телевизиски каналТелесур“:Во Кина развиена најбрзата машина во светот за „PCR“ тестирање.

Катарскиот телевизиски канал „Ал Џезира“: Коронавирусот тропа на вратите на Белата куќа... Заразени од вирурсот американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија Трамп.

Арапскиот весник „Ал Кудс Ал Араби“ кој се објавува во Велика Британија: Соединетите Американски Држави (САД, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Израел се договорија по прашањето на развивање на заедничка енергетска стратегија.

Јорданскиот весник „Ал Дустур“: Две руски вакцини со различен состав би можеле да обезбедат силен имунитет против коронавирусот.

Руската новинска агенција РИА Новости“: Азербејџан соопшти дека зазел стратешки ридови во Нагорно Карабах.

Руската новинска агенцијаТАСС“: Русија ќе развие развиен систем за следење на вселената.

Рускиот информативен портал „Gazetem.ru“:Дневниот број на случаите на Ковид-19 во Русија се доближи до 9 илјади.Слични вести