Странски печат 11.08.2020

Еве ги позначајните наслови во странските средства за информирање...

1470772
Странски печат 11.08.2020

Германскиот информативен портал „Spiegel.de“: Локалните самоуправи во Германија која се соочува со суша, упатуваат шовик за штедење на вода.

Германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Германскиот министер за здравство Јенс Спах истакна дека враќањето на навивачите на стадионите не претставува приоритет.

Германската новинска агенцијаДПА“:Германија, Франција и Италија подготвуваат санкции против криумчарите на оружје во војната во Либија.

Јорданскиот весник „Ал Дустур“: Либанскиот премиер Хасан Дијаб поднесе оставка и рече дека корупцијата е поголема од Либан.

Катарскиот весник „Ал Раја Ал Катарија“: Извршниот директор на Светската програма за храна Дејвид Бизли рече дека за неколку дена ќе бидат испратени за Либан илјадници тони житарици.

Катарскиот весник „Ал Раја Ал Катарија“: Експлозијата ги оштети историските згради на Бејрут.

Арапскиот весник „Ал Кудс Ал Араби“: Еден меѓународен извешај упати пофалба на тоа што катарскиот емир Шејх Тамим бин Хамад Ал Тани, и покрај блокадата и коронавирусот рационално раководи со кризата во својата земја и ја внесе земјата во безбедно пристаниште.

Францускиот весник „Ле Монд“: Убиството на француските хуманитарци во Нигер покажува кон колку лошо оди безбедносната состојба во регионот.

Францускиот весникЛе Паризиен“: На донаторската конференција за Либан што се одржа под водство на францускиот претседател Емануел Макрон, се собрани 250 милиони евра помош.

Францускиот весник „Либерасјон“: Еден дел од бомбите солзавци коишто се користат од страна на безбедносните сили врз демонстрантите во Бејрут, се продадени од страна на француски компании.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: Експерти сметаат дека Шпанија треба да преземе поригорозни мерки против коронавируот (Ковид-19).

Мексиканскиот весникЕл Универзал“: Со помош на сончеви зраци морската вода е претворена во вода за пиење.

Аргентинскиот весник Кларин“: Поради коронавирусот 12 отсто од вработените во приватниот сектор во Аргентина ја изгубија својата работа.

Рускиот весник „Известија“: Турција ги стави во примена новите правила за влегување на туристите во земјата.

Руската новинска агенција „ РИА Новости“: Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека сака да го покани рускиот претседател Владимир Путин на претстојниот состанок на земјите од Групата Г-7.

Руската новинска агенција ТАСС “: На протестите коишто започнаа по претседателските избори во Белорусија, во главниот град Минск загина едно лице.Слични вести