Странски печат 13.04.2020

Еве ги позначајните наслови во странските средства за информирање...

1396826
Странски печат 13.04.2020

Информативниот сервис „Ал Џезира: По интервенцијата на американскиот претседател Доналд Трамп, коалицијата ОПЕК+ го соопшти најголемото производство на нафта во историјата.

„Ал Џезира“: Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган ја отфрли оставката на министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу којашто ја соопшти по донесената одлука за забрана за излегување на улица.

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“ кој се објавува во Велика Британија: Во Латакија во Сирија регистрирана највисоката бројка на случаи на зараза од коронавирусот во земјата.

Германскиот информативен портал „Bild.de“: Во Германија приближно 2.500 нови случаи на зараза и 126 нови случаи на смрт од коронавирусот.

Германски „Дојче Веле“: Лекот против коронавирусот би можел да добие дозвола оваа година.

Германскиот весник „Зудојче Цајтунг“: Британскиот премиер Борис Џонсон по една недела отпуштен од болница.

Шпанскиот весник „Ел Паис“: Делумно враќање на работа во Шпанија без нарушување на безбедноста за карантин. Експерти истакнуваат дека економската стагнација може да предизвика поголеми штети за средините со ниски примања.

Мексиканскиот весник „Ла Хорнада“: Мексиканскиот претседател Мануел Лопез Обрадор соопшти дека е постигнат договор со приватните болници за случаите со зараза од новиот тип коронавирус (Ковид-19).

Аргентинскиот весник „Кларин“: Аргентинскиот весник Алберто Фернандес рече дека првиот месец во карантин беше позитивно, меѓутоа има уште многу време за пеење на победнички песни.

Францускиот весник „Ле Монд“: Кашлањето во Соединетите Американски Држави (САД) би можело да се претвори во „терористичка закана“.

Францускиот телевизиски канал „Франс 24“: САД кадешто од Ковид-19 починаа повеќе од 22 илјади лица се во состојба на најмногу погодена земја од епидемијата.

Францускиот весник „Ле Фигаро“: Францускиот претседател Емануел Макрон ќе соопшти нов календар за карантин. 

Рускиот информативен портал „Lenta.ru“: Земјите од ОПЕК+ го потпишаа историскиот договор за нафта.

Рускиот веб-сајт „Gazetem.ru“: Рускиот претседател Владимир Путин разговараше со Трамп (Американскиот претседател Доналд) и со кралот Салман (Саудискиот крал) за ограничувањето на нафтата. Трамп и Путин разговараа и одделно.

Руската новинска агенција „ТАСС“: Руската вицепремиерка Татјана Голикова истакна дека не е можно премногу до 9 мај да бидат укинати ограничувањата за коронавирусот во Русија.Слични вести