Странски печат 14.01.2020

Еве некои од позначајните наслови во странските средства за информирање...

1340298
Странски печат 14.01.2020

Германскиот информативен портал „Tageschau.de“: Претседателот на Турција Реџеп Тајјип Ердоган на 19 јануари ќе допатува во Германија.

Германски „Дојче Веле“: По убиството на Касим Сулејмани дојде до покачување на цените на нафтата.

Германскиот веб сајт „Spiegel.de“: Германските војници ќе останат во Ирак.

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“ кој се објавува во Велика Британија: Иран ја предупреди Велика Британија да не се меша во неговите внатрешни работи.

Катарскиот весник „Ал Раја Ал Катарија“: По 100 дена се вжештија протестите во Ирак.

Бахреинскиот весник „Ал Ајам“: Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) за неколку месеци ќе ја стават во примена својата прва нуклеарна централа.

Рускиот весник „РБК“: Халифа Хафтар ја напушти Москва без да потпише договор.

Рускиот информативен портал „Lenta.ru“: Естонската претседателка Керсти Каљулаид раскажа за надежите на нејзината земја кон Русија, за време на власта на Борис Елцин.

Руската новинска агенција „РИА Новости“: Руската владејачка партија „Единствена Русија“ го одби предлогот за воведување данок за домаќинките.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: Шпанскиот премиер Педро Санчез ја формира најголемата влада во Европската унија (ЕУ), составена од 4 вицепремиери и 18 министри.

Шпански „Ел Паис“: Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон ја започна својата должност како пратеник во Европскиот парламент (ЕП), додека шпанската влада побара да му се укине имунитетот.

Чилеанскиот весник „Ла Терцера“: Венецуелската влада ги отфрли санкциите коишто САД во понеделникот ги воведоа против опозицискиот лидер Луис Пара кој беше избран за претседател на Националното Собрание.

Францускиот весник „Ле Паризиен“: Силите Баркане, односно француските војници на задача во областа Сахел во Африка - Францускиот претседател Емануел Макрон информира дека во областа Сахел ќе бидат испратени 220 дополнителни војници.

Француски „Ле Монд“: Реформата на пензискиот систем во Франција - Во 2021 година е одделен буџет во висина од 500 милиони евра за зголемување на платите на просветните работници.

Францускиот весник „Ле Фигаро“: Протестот на 9 јануари - Во Париз се покренати две нови истраги во врска со насилството на полицијата.


Тагови: #насилството на полицијата , #нови истраги , #Ле Фигаро , #просветните работници , #Франција , #реформата на пензискиот систем , #Ле Монд , #Ле Паризиен , #дополнителни војници , #Емануел Макрон , #Африка , #областа Сахел , #Баркане , #шпанската влада , #укине имунитетот , #Европскиот парламент (ЕП) , #Карлес Пуџдемон , #министри , #вицепремиери , #Ла Терцера , #Ел Паис , #Европската унија (ЕУ) , #Педро Санчез , #Ел Мундо , #домаќинките , #воведување данок , #Единствена Русија , #РИН Новости , #Борис Елцин , #Русија , #Керсти Каљулаид , #Москва , #Халифа Хафтар , #внатрешните работи , #преудпреди , #Иран , #Велика Британија , #нуклеарна централа , #Обединетите Арапски Емирати , #вчештија протестите , #Ал Ајам , #Ал Раја Ал Катарија , #Ал Шарк Ал Авсат , #Ирак , #германските војници , #веб сајт , #покачување на цените на нафтата , #Касим Сулејмани , #Дојче Веле , #Германија , #Реџеп Тајјип Ердоган

Слични вести