Странски печат 06.01.2020

Еве некои од позначајните наслови во странските средства за информирање...

1335246
Странски печат 06.01.2020

Катарскиот весник „Ал Раја Ал Катарија“: Дали фитилот на Третата светска војна ќе биде запален од Ирак?

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“: Ирачките демонстранти сакаат да престане окупацијата на нивната земја од страна на Иран и Америка.

Оманскиот весник „Ватан“: По убиството на Касим Сулејмани, командантот на Силите „Кудс“ поврзани со Иранската Револуционерна гарда, е прогласена жалост во Ирак. Европските земји апелираа до страните за воздржаност. Австрија пак, предложи да се одржи иранско-американски самит.

Германски „Дојче Веле“: Турција почна да праќа војска во Либија.

Германскиот информативен портал „Focus.de“: Американскиот претседател Доналд Трамп поради донесената одлука од страна на ирачкиот Парламент за повлекување на американските војници, му се заканува на Ирак со санкции.

Германскиот веб-сајт „Zeit.online“: Иран веќе не сака да се придржува кон нуклеарниот договор.

Францускиот весник „Ле Паризиен“: Сомневање за радикализација - Во фудбалскиот клуб во областа Есон пронајдена картонска кутија полна со народна облека џелаба, вид долга носија којашто се облекува во Северна Африка.

Француски „Ле Фигаро“: Францускиот претседател Емануел Макрон му рече на американскиот претседател Доналд Трамп дека е во „целосна солидарност“ по иранското прашање.

Белгискиот весник „Ле Суар“: Иран му свртува грб на нуклеарниот договор.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: 2019 година стана најкрвава година во поблиската историја на Мексико. Статистичките податоци на претседателот Мануел Лопес Обрадор во неговата прва година, не се премногу блескави од аспект на киднапирањата и убиствата.

Шпански „Ел Паис“: Педро Санчез не можеше да добие доверба во првиот круг, за освојување на потребното апсолутно мнозинство за да стане премиер.

Аргентинскиот весник „Кларин“: Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во неделата го разреши од должност претседателот на венецуелското Национално Собрание Хуан Гуаидо, а на негово место го назначи Луис Пара. Потоа венецуелската полиција ги спртечи опозиционерите да влезат во Националното Собрание.

Руската новинска агенција „РИА Новости“: Јапонскиот експерт за војување рече дека воениот авион Миг-25 од руско производство е „најбрзиот авион на светот“.

Рускиот информативен портал „Gazeta.ru“: Руската јуниорска хокејска репрезентација во светското финале беше поразена од Канада.

Рускиот весник „Известија“: Предлог за поставување во еден град на границата со Русија на споменикот на Степан Бандера, кој е симбол на есктремно десничарските националисти во Украина.


Тагови: #Украина , #екстремно десничарските националисти , #Степан Бандера , #Русија , #Известија , #Канада , #хокејска репрезентација , #најбрзиот авион на светот , #руско производство , #воениот авион Миг-25 , #РИА Новости , #опозиционерите , #Луис Пара , #Националното Собрание , #Хуан Гуаидо , #Николас Мадуро , #Кларин , #апсолутно мнозинство , #Педро Санчез , #Ел Паис , #Мануел Лопес Обрадор , #Мексико , #најкрвава година , #Ел Мундо , #му свртува грб , #Ле Суар , #целосна солидарност , #Доналд Трамп , #Емануел Макрон , #Ле Фигаро , #џелаба , #Северна Африка , #Ле Паризиен , #нуклеарниот договор , #Либија , #праќа војска во Либија , #Турција , #Дојче Веле , #иранско-американски самит , #воздржаност , #Ватан , #Иранската Револуционерна гарда , #Силите „Кудс“ , #Касим Сулејмани , #ирачките демонстранти , #Ал Шарк Ал Авсат , #САД , #Иран , #Ирак , #Третата светска војна , #фитилот , #Ал Раја Ал Катарија

Слични вести