Странски печат 12.12.2019

Еве некои од позначајните наслови во странските средства за информирање...

1322056
Странски печат 12.12.2019

Германскиот веб-сајт: t-online.de“: Турција испрати во Германија двајца терористи.

Германскиот информативен портал „Zeit.de“: Бројот на лицата во депресија во Германија е поголем од просекот во Европската унија (ЕУ).

Германски „Дојче Веле“: Американското списание „Тајм“ ја награди шведската активистка за клима Грета Тунберг за „личност на 2019 година“.

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“ кој се објавува во Велика Британија: Египет соопшти дека е пронајдена една од ретките статуи на Рамзес втори.

Арапскиот весник „Ал Кудс Ал Араби“ кој се издава во Лондон: Алжир, под светлината на голема поделеност во размислувањата кај јавноста, во четврток оди на претседателски избори.

Катарски „Ал Џезира“: Трети избори во Израел... Дали му започна крајот на Нетанјаху?

Шпанскиот весник „Ел Паис“: Пронајдени мртвите тела на членовите на екипажот во близина на местото кадешто исчезна чилеанскиот воен авион.

Шпански „Ел Мундо“: Шпанскиот претседател Педро Санчез упати повик до сите партии за добивање во време на тајните разговори коишто се водат со Каталонската републиканска левица (ЕРЦ).

Аргентинскиот весник „Кларин“: На бразилскиот претседател Жаир Болсонаро му се вршат тестирања со сомнение дека можеби има рак на кожата.

Францускиот весник „Ле Паризиен“: Расте мобилизацијата против пензиските реформи.

Францускиот телевизиски канал „Франс 24“: Израел во март се подготвува за нови избори и тоа ќе бидат трети избори за една година.

Францускиот весник „Либерасјон“: Изборите во Велика Британија се последни адути пред Брегзит.

Рускиот весник „Комерсант“: Во Краснодарската област во Русија се урна воен хеликоптер, екипажот го загуби животот.

Руски „Известија“: Американскиот претседател Доналд Трамп посака да го зголеми трговскиот обем со Русија.

Рускиот информативен портал „lenta.ru“: Германија, прифати дека им е „предадена“ на САД по прашањето на гасоводот „Северен тек-2“.Слични вести