Странски печат 01.07.2019

Еве некои од денешните наслови објавени во странските средства за информирање...

1227806
Странски печат 01.07.2019

Германскиот весник „Мунстерше Цајтунг“: Германија нема видено ваква горештина во јуни, во својата историја. Рокордни 39,3 степени.

Германски „Дојче Веле“: Изјава од канцеларката Ангела Меркел во врска со својата здравствена состојба: Јас сум добра.

Германскиот весник „Ди Велт“: Шест од десет болници во Германија се во тешка материјална состојба - Во наредните 5 години повеќето можат да бидат приморени да бидат затворени.

Шпанскиот весник „Ел Паис“: Шпанија и Германија презедоа клучни задачи за воспоставување на европскиот поредок.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: Во финалето на Европско првенство (ЕП) на УЕФА за фудбалери до 21 година, Шпанија ја победи Германија со резултат од 2:1 и стана шампион.

Венецуелската телевизија „Телесур“: Партијата ФАРК ја повтори посветеноста кон мировните договори во Колумбија.

Францускиот весник „Ле Монд“: Одржаниот самит за кличните функции на Европската унија (ЕУ), се наоѓа во безизлез.

Француски „Ле Фигаро“: Во Париз почнувајќи од денеска се забранети дизел-возилата произведени пред 2006 година.

Француската телевизија „Франс 24“: Историско влегување на американскиот претседател Доналд Трамп во Северна Кореја.

Руската новинска агенција „РИА Новости“: Воени авиони на НАТО дојдоа во Одеса.

Рускиот весник „Известија“: Еден украинскиот пратеник изјави дека изборот на Зеленски за претседател беше погрешно.

Руската новинска агенција „ТАСС“: Претседателот Ердоган истакна дека руските С-400 ќе и бидат предадени на Турција за 10 дена.

Либанскиот весник „Ал Хајат“: Египетска делегација замина за Газа.

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“ кој се објавува во Велика Британија: „Турција ја обвини либиската армија за апсење на 6 мина турски државјани.

Катарскиот весник „Ал Раја Ал Катарија“: Бахреин воспостави тајни врски со Израел во сферата на безбедноста.Слични вести