Странски печат 24.06.2019

Еве некои од денешните наслови објавени во странските средства за информирање...

1223896
Странски печат 24.06.2019

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“ кој се објавува во Велика Британија: Американскиот претседател Доналд Трамп испрати писмо до Техеран со предупредување за напад.

Арапскиот весник „Ал Кудс Ал Араби“ кој што излегува во Лондон: Кандидатот на опозицијата ги доби повторените избори во Истанбул, а претседателот Ердоган му честиташе.

Либанскиот весник „Ал Хајат“: Специјалниот претставник на САД за Иран истакна дека нема да се дозволи да се упатуваат закани против трговските и поморските патишта во регионот.

Францускиот весник „Ле Фигаро“: Издадено предупредување против прекумерно високите температури во Франција.

Францускиот весник „Ле Монд“: Вашингтон соопшти претенциозен, но во толкава мера и неизвесен економски план за Палестинците.

Францускиот весник „Либерасјон“: Палестина соопшти дека експлоатацијата станува причина за секојдневни случаи на насилство.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: Опозицискиот кандидат Имамоглу ги доби изборите против кандидатот на Ердоган.

Шпанскиот весник „Ел Паис“: Европа прогнозира по прашањето на притисокот од мигранти кон Шпанија.

Шпанскиот весник „Ла Вангардија“: Во период кога странските инвестиции во областа Каталонија се зголемени за два пати, во останатите делови на Шпанија се намалени за 40 отсто.

Германски „Дојче Веле“: Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган и кандидатот на „Сојузот Џумхур“ Бинали Јилдирим му честитаа на Екрем Имамоглу, победникот на изборите во Истанбул.

Германскиот информативен портал „Шпигел-Онлајн“: Германските политичари во рамките на посетата на Русија одржаа прес конференција во „Росија Сегодња“, информативниот орган на Кремљ.

Германскиот информативен портал „Tagesschau.de“: Интензивно расте бројот на „граѓаните на Империјата“ кои ја негираат Федерална Република Германија.

Руската новинска агенција „ТАСС“: Во случај на изнаоѓање праведно решение за недоразбирањата помеѓу Гаспром и Нафтогас, Русија е спремна да дозволи испорака на гас преку Украина.

Руската новинска агенција „РИА Новости“: Ердоган му честита на кандидатот на опозицијата за победата на изборите за градоначалник на Истанбул.

Рускиот весник „Известија“: Шансата на студентите во Русија за добивање бесплатно образование на државните универзитети ќе се намали за 25 отсто.Слични вести