Странски печат 13.05.2019

Еве некои од денешните наслови објавени во странските средства за информирање...

1199925
Странски печат 13.05.2019

Германскиот весник „Велт“: Германскиот индустриски гигант ТисенКруп ќе отпушти 6 илјади работници.

Германски „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (FAZ)“: Во првите 3 месеци од годината од Германија се депортирани 5 илјади 613 мигранти.

Германскиот информативен портал „zdf.de“: Министрите за Европска унија (ЕУ) ќе разговараат за иранскиот проблем.

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“ кој се обијавува во Велика Британија: По изминати 30 години Оман повторно ја отвори својата амбасада во Ирак.

Катарскиот весник „Ал Раја Ал Катарија“: Тоа што западните земји презентираат став на страната на Саудиска Арабија станува причина за продолжување на војната во Јемен.

Либанскиот весник „Ал Хајат“: Бахреин ги осуди случувањата во Оманскиот залив и посака од меѓународната заедница да ја исполни својата одговорност.

Францускиот весник „Ле Паризиен“: Белгија е спремна да ја суспендира продажбата на оружје на Саудиска Арабија.

Француски „Либерасјон“: Во напад на црква во Буркина Фасо загинаа 6 лица.

Белгискиот весник „Ле Суар“: Израел по 9 дена повторно ги отвори премините за Газа.

Шпанскиот весник „Ел Паис“: Според една спроведена анкета, „мигрантската криза“ ги плаши повеќе Европејците отколку второто стеснување на економијата.

Аргентинскиот информативен портал „Рио Негро“: Пратеникот Хектор Оливарес кој беше ранет во вооружен напад во близина на зградата на Парламентот, го загуби животот.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: Криза со Зидан во Реал Мадирд. Пораз од Реал Сосиедад од 3:1.

Руската новинска агенција „ТАСС“: Помпео ја откажа посетата на Москва.

Руската новинска агенција „РИА Новости“: Србија вознемирена од односите на Западот со Русија.

Рускиот информативен портал „lenta.ru“: Уште еден случај со „Сухој Суперџет 100“ (SSJ-100): Поради технички проблем патниците беа симнати од авионот и 93'јца патници на домашна линија мораа своето патување да го продолжат со друг авион.Слични вести