Странски печат 20.03.2019

Еве некои од денешните наслови објавени во странските средства за информирање...

1167075
Странски печат 20.03.2019

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“ кој се објавува во Велика Британија: За време на посетата на рускиот министер за одбрана на Сирија, во близина на главниот град Дамаск дојде до неколку експлозии.

Либанскиот весник „Ел Мустакбал“: Дали Султанатот Оман ќе го напушти ОПЕК?

Катарскиот весник „Ал раја Ал Катарија“: Обединетите Арапски Емирати за спречување на скандалот со перење пари планираат да ја купат банката во Швајцарија.

Германски „Дојче Веле“: По масакрот во Нов Зеланд - Расизмот во Крајстчерч насекаде.

Германскиот весник „Тагесшпигел“: Предлог од Турција - Ердоган и Штајнмаер да бидат сведоци на венчавањето на германскиот фудбалер од турско потекло Месут Озил.

Германскиот весник „Вестдојче Цајтунг“: Ранети двајца полицајци - Курдските демонстранти (приврзаници на сепаратистичко-терористичката органзиација ПКК) се обидоа да ја запоседнат зградата на ВДР (Западно-германската Радио и телевизија) во градот Келн.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: Според одлуката на Изборниот совет, доколку претседателот на владата на Каталонија Куим Тора не прифати да ги тргне од установите жолтите ленти кои се симбол на затворените политичари, каталонската полиција тоа ќе ги направи сосила.

Шпанскиот весник „Ел Паис“: Поранешниот претседател на шпанската влада Запатеро соопшти дека ќе замине за Венецуела независно од владата и Европската унија (ЕУ).

Аргентинскиот весник „Ел Кларин“: Обединетите нации (ОН) и Европската унија (ЕУ) соопштија дека за спречување на случаите на насилство врз жените во Аргентина ќе биде одделен буџет во износ од 600 милиони долари.

Руската новинска агенција „ТАСС“: Поранешниот претседател на Сенатот на Казахстан Касим Жомарт Токаев на заедничка седница на Парламентот положи заклетва и официјално стана претседател на државата.

Руската новинска агенција „РИА Новости“: Путин ја прифати првата гувернерска оставка на 2019 година. Челјабинск.

Рускиот портал „Лента.ру“: Изјавата на украинскиот министер за надворешни работи околу тоа дека "Москва се спрема за нова војна со гас), во рускиот Парламент беше оценета како "провокација".

Францускиот весник „Ле Фигаро“: Тереза Нејзиниот која е без решение бара одложување на Брегзит.

Француски „Ле Монд“: Израелскиот министер за правда, предизборната кампања ја украсува со фашизам.

Францускиот весник „Либерасјон“: (Францускиот министер за внатрешни работи) Кристоф Кастанер прва тешкотија пред Франција.Слични вести