Странски печат 13.03.2019

Еве некои од денешните наслови објавени во странските средства за информирање...

1162363
Странски печат 13.03.2019

Весникот „Ал Шарк Ал Авсат“ кој се објавува во Велика Британија: Вашингтон вели дека Техеран сака Ирак да го доведе во состојба на еден од градовите на Иран.

Бахреинскиот весник „Ахбар Ал Калиџ: Голем број земји го затвораат својот воздушен простор за авионите Боинг 737 Макс.

Катарскиот весник „Ал Раја Ал Катарија“: Израел ја затвори Ал Акса... Оние кои одеа да клањаат, на намаз, беа подложени на насилство.

Германската телевизија „АРД“: Милиони за универзитетско образование – Богаташите и познатите личности за да би учеле нивните деца им дале мито на елитните универзитети.

Германски „Дојче Веле“: Смртоносно насилство – Мексиканскиот град Тихуана најопасен град во светот.

Германскиот весник „Виртшафтсвоч“: Брегзит – Во кои земји бега капиталот на Велика Британија.

Рускиот портал „Лента.ру“: Јапонија покажа реакција на воената вежба која што ја реализира Русија на Курилските острови.

Рускиот весник „Известија“: Во Обединетите нации (ОН) беше раскажано за средината на страв во Украина.

Руската новинска агенција „ТАСС“: Помпео истакна дека САД не сакаат нивните европски сојузници да бидат зависни од рускиот гас.

Францускиот весник „Ла Паризиен“: Загаденоста на воздухот во метрото во Париз се зголеми за 30 пати, во споредба со онаа на улица.

Француски „Ле Фигаро“: Францускиот претседател Емануел Макрон потпишува досега невиден договор за одбрана, со Етиопија.

Францускиот весник „Либерасјон“: Брегзит – Според Елисејската палата решение за безизлезот може да изнајде само Лондон.

„РТ ен Испанол“: 43’јцата студенти кои исчезнаа во Мексико во 2014 година ќе ги бараат експерти од Интер-американската комисија за човекови права (IACHR) која делува во склопот на Организацијата на американските држави.

„Спутник Мундо“: Гуаидо рече дека наскоро ќе го истера Мадуро од претседателскиот дворец Мирафлорес.

Мексиканскиот весник „Ел Универсал“: Венецуелските граѓани протестираа против Мадуро, поради прекинот на електричната струја.Слични вести