Странски печат 03.08.2018

Кус осврт на странскиот печат

Странски печат 03.08.2018

Грузија, Интерпресњуз: Претседателот Реџеп Тајип Ердоган „САД може да загубат искрен пријател како Турција“

Германија:ДПА: Турција планира четворен самит за Турција со учество и на Германија.

Британија, Ројтерс: Портпаролот на Претседателството Ибрахим Калин: Може да се спаси турско -американскиот однос.

Иран, ИРНА: Турција,со соопштението на Советот за национална безбедност отворено кажа дека неприфатливи се заканите на американскиот претседател Доналд Трамп кон Турција.

Франција,АФП: Претседателот Реџеп Тајип Ердоган рече дека Турција нема да потклекне на заканите во врска со судскиот процес против американскикт свештеник Ендру Брансон.САД водат евангелистичка и ционистичка идеологија што е сосема неприфатливо,подвлече Ердоган.

Шпанија,Еуропа прес: Турција жестоко ја осуди американската одлука за воведување на санкции над двајца турски министри. Анкара смета дека оваа одлука е сосема погрешна и американскикте власти што поскоро би требало да ја корегираат.

Британија,Ројтерс: Турскиот министер за трезор и финансии Берат Албајрак ,во врска со судењето на американскиот свештеник Брансон ,рече дека неприфатливи се санкциите кои САД ги наметнаа над Турција ,но истовремено додаде дека тие намаат апсолутно било какво негативно влијание врз турската економија.

Иран,Мехр : Министерот за надворешни работи на Иран Џевад Зариф преку својот Твитер профил реагираше на американската одлука за санкции над двајца турски министри.

 

 Слични вести