Ливерпул прв финалист во Лигата на шампионите

Ливерпул во гости го победи Вилареал со 3-2

1821931
Ливерпул прв финалист во Лигата на шампионите

Во полуфиналето на Лигата на шампионите на УЕФА, Ливерпул во гости го победи Вилареал со 3-2 на кој натпревар почна со резултат 2-0 и се пласираше во финалето.

Англиски Ливерпул на стадионот Керамика беше гостин на шпанскиот претставник Вилареал во реваншот од првиот натпревар кој го доби со 2-0.

Првото полувреме домаќините го завршија со 2-0 со головите на Буле Диа во 3. минута и Френсис Кокелин во 41. минута.

Ливерпул го доби натпреварот со 3-2 со головите на Фабињо во 62. минута, Луис Дијаз во 67. минута и Садио Мане во 74. минута и стана првиот тим што удри свој белег во финалето.

Етјен Капуе од шпанскиот тим доби црвен картон поради вториот жолт картон во 86. минута.

Садио Мане, кој игра за Ливерпул, со голот против Вилареал стана африканскиот играч кој постигнал најмногу голови по групната фаза од Лигата на шампионите.Слични вести