Дали Новак Ѓоковиќ ќе се пласира на Вимблдон?

Организаторот на турнирот Сали Болтон на прес-конференција рече дека со владина одлука е укината задолжителната вакцинација за влез во Англија

1819051
Дали Новак Ѓоковиќ ќе се пласира на Вимблдон?

 

Прашањето кое тенискиот свет со нетрпение го чекаше, конечно го најде својот одговор.

Кога Велика Британија стави крај на ограничувањата за вакцините, се отвори патот за патувањето на српската ѕвезда на островот.

Организаторот на турнирот Сали Болтон на прес-конференција рече дека со владина одлука е укината задолжителната вакцинација за влез во Англија.

Болтон изјави дека доколку нема значително забрзување во ширењето на пандемијата, на турнирот што ќе се одржи меѓу 27 јуни и 10 јули можат да учествуваат и невакцинирани тенисери.

Ѓоковиќ, кој има 20 грен слем титули во кариерата, беше избркан од Австралија, каде што замина на првиот грен слем турнир во сезоната, бидејќи одбил да се вакцинира.

Ѓоковиќ, кој не можеше да учествува на Мастерс турнирите во Индијан Велс и Мастерс опен во Мајами поради ограничувањата за вакцинација во САД, по ваквиот развој на настаните ќе може да се натпреварува на Вимблдон.

34 годишниот тенисер се збогуваше од тениското првенство во Дубаи во четвртфиналето, Мастерсот во Монте Карло во првото коло и Србија Опен во финалето.Слични вести