Анадолу Ефес извојува победа над шпански Битчи Басконија (87:72)

Анадолу Ефес  во 15-та недела од Евролигата Туркиш Ерлајнс го победи шпански Битчи Басконија со резултат од 87:72

1747682
Анадолу Ефес извојува победа над шпански Битчи Басконија (87:72)

Анадолу Ефес  во 15-та недела од Евролигата Туркиш Ерлајнс го пречека шпански Битчи Басконија и извојува победа со резултат од 87:72.

Анадолу Ефес кој првата четвртина ја затвори со  13:21 зад својот противник, на полувремето успеа да оди со предност од 43:42.

Во третата четвртина темносино-белите кои ја зачуваа предноста од 66-62, а во четвртата четвртина ја зголемија разликата и го добија натпреварот со резултат од 87-72.

Кај Анадолу Ефес најдобар стрелец на натпреварот беше Мичиќ со 24 коша, додека кај Битчи Басконија Гренџер и Фонтекио постигнаа по 17 коша.

Со овој резултат Анадолу Ефес ја извојува својата 7-ма победа.

Шпански Битчи Басконија пак, го претрпе 10-от пораз.

 Слични вести